Robert HyblerS jógou po ránu i k večeru, s jógou v teple i v chladu, s jógou v mládí i ve stáří, s jógou ve zdraví i v nemoci, s jógou v nadšení i roztrpčení, s jógou v klidu i v rozechvění, s jógou stále dál ... krok za krokem.

Jmenuji se Robert Hýbler

Dnes už si život bez jógy ani nedokážu představit. Jóga se postupně stala mým každodenním průvodcem, společníkem i rádcem v dobách radostných, ale i v dobách kdy mi dvakrát do smíchu nebylo.

Nebyla to od začátku jóga zabývající se cvičením ásán a kontrolou dechu, která se nám obvykle vybaví při pohledu na jogína s propletenými končetinami jako vánočka. Byla to zprvu Bhakti a Karma jóga= cesta lásky a nesobecké služby okolnímu světu. Ta mě naučila určité životní disciplíně a pod vedením mého indického mistra především umění tiché meditace. Vědomému zklidnění a ponoření se do vnitřního ticha.

První silný impulz přišel v roce 1992 už na střední škole, kdy jsem začal s četbou Tajných nauk Tibetu od Eduarda Tomáše a záhy zjistil, že se do žádných mystických experimentů nemohu pouštět bez získání větší kontroly nad svou myslí. To byl hlavní důvod, proč jsem začal hledat učitele meditace.

Říká se, že když je žák připraven, učitel se objeví. V mém případě se objevil Sri Chinmoy. Tento osvícený duchovní mistr ze všeho nejvíce kladl důraz na upřímnou každodenní praxi meditace a rozvoj svých žáků i na mnoha dalších úrovních, především  sportovní a umělecké .

Praxe jógových asán na sebe nenechala dlouho čekat, ikdyž jsem je zpočátku bral jen jako doplněk a vyvážení mých ostatních sportů.

V roce 1995  se ze mě stal dálkový běžec a vzdálenosti mě přestaly děsit. Naopak, zjistil jsem, že mám během dlouhých tréninků a závodů ty nejintenzivnější a nejhlubší meditace a vnitřní zážitky. Odjel jsem do New Yorku na svůj první N.Y.C Maraton a od té doby jsem ho běhal společně s Pražským až do roku 2001. Dále pak maratony vystřídaly ultramaratony a později jsem přešel i na dlouhý triatlon. Kombinace plavaní, cyklistiky a běhu pro mě má zcela magickou přitažlivost. Byl jsem ochoten cestovat přes půl světa do Austrálie, kde se každoročně pořádá 3denní ultra triatlon (skládající se z 15ti km plavání, 400km v sedle kola a závěrečného 100km běhu). Zažil jsem, že při správném vnitřním nastavení mohu absolvovat celý závod bez ztráty úsměvu. Navíc jsem si začal uvědomovat jakou energii má každý nádech a výdech.

Díky svému gastronomickému vzdělání jsem v roce 1995 odjel pracovně do Švýcarského Curychu, kde jsem déle než 10 let pracoval ve společnosti Soyana zabývající se zpracováním organické soji, rýže a pšenice. Působil jsem původně ve vývoji, následně ve výrobě, plánování i obchodu. Díky sportu, práci a nadšení poznávat svět jsem měl možnost procestovat jeho velkou část, vidět různé kultury a vnímat vše, co nás jako lidské bytosti spojuje, ať žijeme kdekoliv.

Robert Hýbler

V současnosti mi jóga ve smyslu plynoucí sestavy asán v rytmu dechu začala vyhovovat víc a každý den mám možnost posunout se o další krůček dál.

 

.

Jóga v rytmu dechu

zenrob@hotmail.com
739 202 912


Víkendy s jógou

Víkendy s jógou


IrenaYoga

IrenaYoga